Την  Πέμπτη   4  Μαΐου   οι  μαθητές  των  Α΄, Β΄ και  Γ΄ τάξεων  επισκέφθηκαν  τον  Βοτανικό  Κήπο  της  εταιρείας  Λιούλιος  – Παπαευθυμίου  στο  Μεγαλοχώρι.

Είναι ένα ζωντανό εργαστήρι  περιβαλλοντολογικής, γεωπονικής και  οικολογικής έρευνας,  εκπαίδευσης και ενημέρωσης.

Γι’ αυτό  και η διαμόρφωσή του έχει υλοποιηθεί έτσι ώστε να είναι ιδανικό για περιπάτους, ξενάγηση και αθλοπαιδιές.

Χωριστήκαμε  σε  τρεις ομάδες κι ακολουθήσαμε τα βασικά μονοπάτια του κήπου. Στην όμορφη πορεία που κάναμε μέσα σ’ ένα μαγευτικό φυσικό περιβάλλον, γνωρίσαμε τα φυτά του κήπου, τις συνθήκες που χρειάζονται για να επιβιώσουν και τις ανάγκες που έχει ο κήπος γενικά σε φροντίδα και προστασία.
Τα παιδιά συμμετείχαν μ’ ενθουσιασμό στη δράση , ρωτώντας κι απαντώντας σε ερωτήσεις και   στη  συνέχεια  έπαιξαν  στην  παιδική  χαρά  του  κήπου. Απόλαυσαν  κι  ένα  παγωτό προσφορά  του  κ. Λαναρά  πατέρα  του Μαρίνου ,μαθητή  της  Β΄τάξης.

Φύγαμε  με ευφορία και γεμάτοι ενέργεια, γιατί η επαφή με τη φύση είναι πάντα αναζωογονητική κι ένα οικολογικό σχολείο όπως εμείς, ξέρει να το διακρίνει αυτό και να το απολαμβάνει στο μέγιστο βαθμό.